Organization

Conference chairs

  • Christopher Pal (Mila, École Polytechnique de Montréal)
  • Maxime Descoteaux (Université de Sherbrooke, Canada)

Program chairs

  • Marleen de Bruijne (Erasmus Medical Center, The Netherlands)
  • Tal Arbel (McGill University, Canada)
  • Ismail Ben Ayed (ÉTS Montréal)
  • Hervé Lombaert (ÉTS Montréal)

Advisors

  • Yoshua Bengio (Mila, Université de Montréal)
  • Ronald Summers (NIH, USA)

Challenges

  • Pierre-Marc Jodoin (Université de Sherbrooke, Canada)
  • Annika Reinke (German Cancer Research Center, Heidelberg, Germany)
  • Joseph Paul Cohen (Mila, Université de Montréal)

Local arrangements

  • Joseph Paul Cohen (Mila, Université de Montréal)
  • Tess Berthier (Imagia)
  • Margaux Luck (Mila, Université de Montréal)

Industry liaison

  • Alexandre Le Bouthillier (Imagia)

Web & social media

  • Hoel Kervadec (ÉTS Montréal)
  • Nikolas Lessmann (Radboud University Medical Center, The Netherlands)
  • Tess Berthier (Imagia)

Area chairs

  • Yuri Boykov (University of Waterloo, Canada)
  • Alejandro Frangi (University of Leeds, UK)
  • Gustavo Carneiro (The University of Adelaide, Australia)
  • Albert CS Chung (The Hong Kong University of Science and Technology)
  • Pierrick Coupé (University of Bordeaux, France)
  • Adrian Dalca (Harvard University, USA)
  • Christian Desrosiers (ÉTS Montréal)
  • Qi Dou (The Chinese University of Hong Kong)
  • Mattias P Heinrich (Universität zu Lübeck, Germany)
  • Juan Eugenio Iglesias (University College London)
  • Ivana Isgum (Amsterdam University Medical Center, The Netherlands)
  • Pierre-Marc Jodoin (Université de Sherbrooke, Canada)
  • Geert Litjens (Radboud University Medical Center, The Netherlands)
  • Bjoern H Menze (Technical University Munich, Germany)
  • José V Manjón (Universidad Politecnica de Valencia, Spain)
  • Ipek Oguz (University of North Carolina at Chapel Hill, USA)
  • Caroline Petitjean (University of Rouen, France)
  • Holger Roth (NVIDIA)
  • Martin Urschler (University of Auckland, New Zealand)
  • Tom Vercauteren (King's College London, UK)
  • Qian Wang (University of North Carolina at Chapel Hill, USA)
  • S. Kevin Zhou (Chinese Academy of Sciences, China)
  • Jose Dolz (ÉTS Montréal)
  • Aasa Feragen (University of Copenhagen, Denmark)
  • Enzo Ferrante (CONICET / Universidad Nacional del Litoral, Argentina)
  • Carole Sudre (King's College London, UK)
  • Maria Vakalopoulou (CentraleSupélec, France)
  • Shanshan Wang (Shenzhen Institutes of Advanced Technology, China)